Książka Ałbeny Grabowskiej „Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli” wygrała głosami czytelniczek w kategorii „Pióro” Festiwalu Literatury Kobiet „Pióro i Pazur”. Finał konkursu odbył się w 17 października, w Siedlcach.

W Siedlcach po raz czwarty promowana jest polska literatura kobieca, często niesłusznie pomijana, a nawet traktowana z przymrużeniem oka. Jury pod przewodnictwem dr literaturoznawstwa Bernadetty Darskiej zauważyło, że tegoroczne finalistki należą do grupy najciekawszych pisarek, reprezentujących wysoki poziom literacki.

Stulecie winnych 1Saga rodziny Winnych z Brwinowa, opublikowana przez Wydawnictwo Zwierciadło została doceniona nie po raz pierwszy. Przed wakacjami drugi tom sagi dostał nagrodę w konkursie „Najlepsza książka na wiosnę” portalu literackiego granice.pl. Książki Ałbeny Grabowskiej zajmują również coraz wyższe pozycje w rankingach księgarskich. I praktycznie każda pojawiająca się na półkach księgarskich wywołuje poruszenie i odzew czytelników. Zatem – mamy nową królową literatury kobiecej.

Nagrodzona obecnie saga „Stulecie Winnych” to fascynująca powieść wpleciona w dramatyczne wydarzenia XX wieku; rozpoczyna się z chwilą wybuchu I wojny światowej, a kończy po stu latach – w czasach współczesnych.

Autorka nie ukrywa, że inspiracją dla powstania tej książki było znakomite dzieło – „Sto lat samotności” Márqueza. Czy podwarszawski Brwinów może być odpowiednikiem Macondo? Stworzone na potrzeby powieści miasteczko, w którym dzieją się rzeczy niezwykłe. Mimo jego niezwykłości życie toczy się naturalnym rytmem życia człowiek: narodziny, zaślubiny, śmierć. To wszystko uzupełnione – przestępstwami, ludzkimi dramatami i szczęśliwymi przypadkami. W tle rozgrywają się jednak wydarzenia zmieniające losy świata.

Wstecz