Książka Izy Michalewicz „Życie to za mało. Notatki o stracie i poszukiwaniu nadziei” wydana nakładem Wydawnictwa Zwierciadło znalazła się w finałowej piątce nominacji do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Książka to zbiór 24 reportaży, o których jurorzy Nagrody napisali:

Historie o ludziach, którym zdarzyły się rzeczy straszne. Dotyka ich strata: zdrowia, dziecka, dachu nad głową, honoru, wolności, miłości, wiary w sprawiedliwość, w siebie, w innych ludzi. Najczęściej niezasłużenie. Z wyroków losu. Ale czy tylko? (Elżbieta Sawicka)

Są tu teksty interwencyjne (o eksmisjach czy firmach pożyczkowych) i reportaże intymne: o walce z rakiem, o życiu z dzieckiem, które nie daje się wychować, o staruszkach, którzy zawsze byli dziećmi. Książka opowiada o współczesnych Polakach, narodzie wyjątkowo doświadczonym. (Maciej Zaremba-Bielawski)

R.Masłow/ Wydawnictwo Zwierciadło

Mariusz Szczygieł o autorce:
Iza Michalewicz jest reporterką z krwi i kości. Kiedy słyszy o dobrym temacie, natychmiast zmienia się jej twarz. Oczy z łagodnych stają się czujne, zaczyna mówić głośniej i oddychać szybciej. Prostuje się. Mam wrażenie, że szykuje się do lotu. Jakby jej ciało – żeby jak najszybciej dopaść temat – miało zamienić się w kosmiczną rakietę. Znam wielu reporterów, większość jest w tym zawodzie zakochana, ale mało kto ma tak emocjonalne podejście do tematów.Pod jednym warunkiem: tematy muszą mieć w sobie tajemnicę i być jak z powieści Kafki.

Wręczenie Nagród odbędzie się 14 maja 2015 r.

Na spotkanie z finalistami Nagrody – Izą Michalewicz i Michałem Olszewskim zapraszamy podczas Dnia Reportażu na VI Warszawskich Targach Książki na Stadionie Narodowym.
Spotkanie prowadzone przez dziennikarkę Polskiego Radia, Katarzynę Nowak, odbędzie się w sobotę, 16 maja w sali Londyn o godz. 11.00

 

Wstecz