Podczas letniej trasy koncertowej Młodej Polskiej Filharmonii ponad 7-tysięczna publiczność nagrodziła występy młodych muzyków owacjami na stojąco. Słuchaczy w Poznaniu, Kazimierzu Dolnym i w Warszawie porywał zarówno nowoczesny popowy repertuar jak i specjalnie stworzone na tę okazję aranżacje muzyki filmowej.

Letnią trasę koncertową Młodej Polskiej Filharmonii, która odbyła się w dniach 1-3 sierpnia br., zainaugurował koncert
w  Parku Starego Browaru w Poznaniu. Młodzi muzycy zagrali pod batutą Adama Klocka, dyrektora naczelnego
i artystycznego Filharmonii Kaliskiej. Orkiestra składająca się z 30 najzdolniejszych uczniów i studentów szkół muzycznych w Polsce działa pod opieką Fundacji Zwierciadło. Podczas koncertu  młodzi muzycy zachwycili publiczność specjalnie zaaranżowanymi przebojami muzyki pop oraz dobrze znanymi motywami muzycznymi z największych super produkcji kina amerykańskiego. W repertuarze znalazły się m.in. utwory: Coldplay, Goo Goo Dolls, Jamesa Morrisona, Comy oraz najpiękniejsze tematy muzyczne z: „E.T”, „Gwiezdne Wojny”, „Władca Pierścieni”, „Jurassic Park” oraz „Piraci z Karaibów”. Nowoczesnego charakteru dodał znakomity występ wokalisty Michała Szyca, znanego szerokiej publiczności z programu „The Voice of Poland”.

Młoda Polska Filharmonia podbiła serca widzów również  podczas uroczystego otwarcia Festiwalu Filmu i Sztuki  „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym. Specjalnie na tę okazję przygotowano program, na który składały się utwory skomponowane przez słynnych polskich kompozytorów: Wojciecha Kilara („Portret Damy”, „Dziewiąte Wrota”), Zbigniewa Preisnera („Podwójne życie Weroniki”), Abla Korzeniowskiego („W.E.”) oraz Zygmunta Koniecznego.

Pięknym zwieńczeniem letniej trasy Młodej Polskiej Filharmonii był koncert w Amfiteatrze w Łazienkach Królewskich
w Warszawie, który przyciągnął tłumy wiernej już publiczności.

Ogromnym atutem koncertów było także wsparcie basisty Patryka Stachury na stałe współpracującego z najbardziej znanymi polskimi artystami, a także grającego na perkusji Pawła Dobrowolskiego, współtwórcy płyty nagrodzonej Fryderykiem 2006 za najlepszą płytę w kategorii „Jazzowy album roku”. Autorką specjalnych aranżacji na orkiestrę jest Aleksandra Tomaszewska, dwukrotna laureatka I Nagrody Konkursu Kompozytorskiego „Komeda Jazz Festiwal”.

„Cieszy nas, że koncerty Młodej Polskiej Filharmonii z roku na rok przyciągają coraz liczniejszą  publiczność – podczas tej trasy wysłuchało nas ok. 7 tyś. osób! Talent i warsztat młodych muzyków potrafi porwać całe pokolenia słuchaczy, które entuzjastycznie reagują na nasze koncerty. Klasyczne aranże popularnych utworów w wykonaniu orkiestrowym sprawiają, że klasyką możemy zainteresować znacznie szersze grono publiczności, niż ta która bywa w filharmoniach na co dzień.
A jest to przecież główna idea Młodej Polskiej Filharmonii –
powiedziała Tamara Surman, prezes Fundacji Zwierciadło”

Tegoroczna letnia trasa koncertowa Młodej Polskiej Filharmonii odbyła się przy współpracy ze Starym Browarem
w Poznaniu, Festiwalem Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” oraz Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

Mecenas muzyczny: ZET Chilli

Patroni medialni: Zwierciadło, zwierciadlo.pl, Sens, NOVIMEDIA, IRKA, The Visitor, dlastudenta.pl, gdzieco.pl, kulturaonline.pl, infomusic.pl

 

 

Idea projektu Młoda Polska Filharmonia

Młoda Polska Filharmonia to jedyna w Polsce młodzieżowa orkiestra w stu procentach finansowana z prywatnych funduszy.  Fundatorami projektu jest Grzegorz Jankilewicz i Sławomir Smołokowski. MPF jest złożona z 39 najbardziej uzdolnionych uczniów szkół muzycznych oraz studentów uczelni muzycznych w wieku 15-24 lat wybranych podczas ogólnopolskich przesłuchań w 2011 oraz w 2013 roku. Dyrektorem artystycznym i dyrygentem Młodej Polskiej Filharmonii jest wybitny muzyk Adam Klocek, pomysłodawca i współtwórca płyty „Night in Calisia”, która zdobyła Grammy 2013 w kategorii „Najlepszy album dużego zespołu jazzowego”.

W ramach ostatnich 6 tras koncertowych odbyło się 24 koncertów, które łącznie obejrzało blisko 27 tysięcy osób. Celem organizatora przedsięwzięcia – Fundacji Zwierciadło – jest m.in. popularyzacja muzyki poważnej wśród młodzieży oraz motywacja młodych artystów do wzmożonej pracy i wzbogacania swoich doświadczeń. Młoda Polska Filharmonia jest pionierskim projektem tworzonym przez zespół profesjonalistów, umiejętnie łączącym względy artystyczne, oczekiwania publiczności oraz wymogi edukacji muzycznej. Przedsięwzięcie ma charakter społecznie odpowiedzialny – jego celem jest między innymi upowszechnienie muzyki poważnej w szerokich kręgach odbiorców oraz wspieranie, promowanie
i inicjowanie przedsięwzięć artystycznych i kulturalnych o unikalnej wartości.

.

 

 

Wstecz