Owacje na stojąco!

Letnia trasa koncertowa Młodej Polskiej Filharmonii: 3 – 5 sierpnia 2012

Podczas letniej trasy koncertowej Młodej Polskiej Filharmonii ponad siedmiotysięczna publiczność zgotowała młodym filharmonikom owacje na stojąco. Słuchaczy w Warszawie, Kazimierzu Dolnym i we Wrocławiu porywał zarówno nowoczesny repertuar  – przeboje m.in. Led Zeppelin, Skunk Anansie, Czesława Niemena, Duffy czy Michaela Jacksona, pełne młodzieńczej pasji wykonanie młodych muzyków, jak i głos debiutującej wokalistki Aleksandry Galewskiej, znanej szerokiej publiczności z programu „The Voice of Poland”. Dwudziestu ośmiu filharmoników , których poprowadził Adam Klocek – dyrektor artystyczny i dyrygent MPF – zagrało trzy niezapomniane koncerty plenerowe, które obejrzało ponad 7 000 widzów. Młoda Polska Filharmonia – orkiestra młodzieżowa działająca pod opieką Fundacji Zwierciadło – koncertem na wrocławskiej Pergoli zakończyła letnią trasę koncertową.

Trasę rozpoczął koncert w Amfiteatrze Łazienek Królewskich. Już podczas tego pierwszego koncertu młodzi muzycy udowodnili, że ich umiejętności i technika, którą  zdobyli w szkołach muzycznych, wykorzystana została z powodzeniem,  żeby tchnąć ducha w przepięknie zaaranżowane kultowe utwory, reprezentujące nowoczesne muzyczne style jak pop, rock i jazz. MPF prowadzone po mistrzowsku przez Adama Klocka – dyrektora Filharmonii Kaliskiej, który dyrygował większością orkiestr symfonicznych w Polsce a określany jest przez Krzysztofa Pendereckiego jako „jeden z najbardziej obiecujących dyrygentów młodszej generacji” – podbiło serca widzów także  podczas występu na Festiwalu Filmu i Sztuki  w Kazimierzu Dolnym oraz na Pergoli przy Hali Stulecia we Wrocławiu. Pięknym zwieńczeniem ostatniego koncertu letniego tournée, był pokaz Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej, który zachwycił wszystkich muzyków jak i zebrane przy Hali Stulecia tłumy widzów.

Publiczność reagowała spontanicznie i z wielkim entuzjazmem, kiedy rozpoznawała pierwsze dźwięki popularnych hitów. Wielka siła płynęła z aranżacji przygotowanych specjalnie na to tournée. Ogromnym atutem koncertów było także wsparcie muzyków: Roberta Kubiszyna – kontrabasisty, gitarzysty basowego, kompozytora, aranżera i  producenta muzycznego, laureata Fryderyka 2011 w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku oraz  Michała Dąbrówki jednego z najbardziej uznanych polskich perkusistów.  Ich solowe popisy porywały zarówno widzów zebranych wokół sceny  jak samych młodych stypendystów MPF.

Quincy Jones – 27-krotny zdobywca Grammy, powiedział, że praca z orkiestrą jest najtrudniejszą ze sztuk. Umiejętność doboru instrumentów do repertuaru czy aranżacji, żeby w efekcie żaden z wielu elementów nie przykrył pozostałych i żeby wszystko zagrało na najwyższym poziomie, jest nie lada wyzwaniem. Dlatego wielkie brawa dla Adama Klocka i wielkie brawa dla młodych filharmoników, którzy zagrali z wirtuozerią i niezwykłą pasją. Obserwując ponad 7 tyś. osób ,które entuzjastycznie reagowały na koncerty Młodej Polskiej Filharmonii w Warszawie, Wrocławiu i Kazimierzu, udało nam się. Udowodniliśmy, że mariaż repertuaru jazzowego, rockowego z klasycznym wykonaniem młodych filharmoników może porwać kilka pokoleń słuchaczy. Publiczność szalała jak słyszała orkiestrowe wersje Kashmiru Led Zeppelin czy Man in the Mirror Michaela Jacksona – to pokazuje, że klasyką możemy zainteresować znacznie szerszą publiczność. A to  przecież główna idea Młodej Polskiej Filharmonii – mówi o koncertach MPF Prezes Fundacji Zwierciadło Tamara Surman.

Koncerty poprowadzili Tamara Surman  oraz Tomasz Kin, publicysta, animator kultury, autor Zwierciadlo.pl.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Idea projektu Młoda Polska Filharmonia

Pierwsze tournée MPF, z repertuarem klasycznym, odbyło się  jesienią 2011 r.  – 6 koncertów w filharmoniach i teatrach, które obejrzało ponad 1500 osób.   Młoda Polska Filharmonia to jedyna w Polsce orkiestra dotowana z prywatnych funduszy. Tworzą ją najbardziej utalentowani uczniowie szkół muzycznych II stopnia w wieku 15-20 lat, wybrani podczas ogólnopolskich przesłuchań w 2011 r.  Obecnie część z nich to studenci akademii muzycznych. Wysoką jakość orkiestry zapewniają warsztaty i zajęcia z wybitnymi muzykami z Polski i zza granicy. Dyrektorem artystycznym i dyrygentem orkiestry jest Adam Klocek – dyrektor Filharmonii Kaliskiej, który dyrygował większością orkiestr symfonicznych w Polsce.

Celem organizatora przedsięwzięcia – Fundacji Zwierciadło –  jest popularyzacja muzyki poważnej wśród polskiej młodzieży oraz  edukacja muzyczna wykorzystująca nowatorskie na polskim rynku pomysły. Głównym przedmiotem działalności Fundacji jest wspieranie, promowanie i inicjowanie przedsięwzięć artystycznych i kulturalnych o unikalnej jakości.

 

Wstecz